Aliqua laboris adipisicing consectetur ex sunt duis eu non id aliqua sit duis. Ipsum minim ullamco exercitation est…

Get In Touch

O robotach w Science Point ATH

9 lipca 2022r w ramach Koła Naukowego Inżynier XXI w ATH dr hab. inż. Robert Drobina, prof. ATH, dr inż. Piotr Kamiński a także Nikodem Kowalski i Mikołaj Poloczek przedstawili wykład pt. „Historia robotyzacji, roboty i coboty w aspekcie bezpieczeństwa maszyn”.

Omówiono tematykę związaną z historią robotyzacji, opisano poszczególne wymagania prawne i dyrektywy dotyczące integracji robotów w gniazdach produkcyjnych. Przedstawiono zarówno roboty przemysłowe wykonujące różnorakie funkcje a także roboty wykorzystywane w medycynie.

Wykład wzbogacono o prezentację manipulatora do nauki robotyki. W pracy wykonano konstrukcję mechaniczną, dobrano osprzętu elektronicznego oraz przygotowano interfejs graficznego sterowania poprzez przeglądarkę www. Praca wykonana przez Nikodema Kowalskiego oraz Mikołaja Poloczka, absolwentów Zespołu Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej im. Jędrzeja Śniadeckiego.

Roboty bardzo często zastępują człowieka, wykonując za niego różne w tym monotonne czynności, które wykonują szybciej i z większą dokładnością. Wykonują również zadania w warunkach niebezpiecznych tym samym poprawiając bezpieczeństwo i ergonomie pracy.

Trudno wyobrazić sobie świat bez robotów i cobotów, które bardzo mocno wspomagają oraz współpracują ze człowiekiem. 

Skip to content