Aliqua laboris adipisicing consectetur ex sunt duis eu non id aliqua sit duis. Ipsum minim ullamco exercitation est…

Get In Touch

Utalentowani konstruktorzy z V LO!

25 maja 2022 roku w Auditorium maximum ATH odbyła się prezentacja projektu sondy badawczej skonstruowanej przez uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Czteroosobowy Team VLO zdobył w kwietniu 1. miejsce w konkursie CanSat, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Team VLO tworzą uczniowie liceum: Krzysztof Janota, Emil Kielar, Natalia Pierkiel i Julia Zielińska; są oni jednocześnie członkami Koła Naukowego Inżynier XXI wieku, działającego w ATH. Prace nad budową sondy prowadzone były pod opieką naukową pracowników Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki ATH: dr inż. Sławomira Hermy, dr. Dawida Kotrysa oraz Dyrektora V LO mgr inż. Marka Myślińskiego.

Głównym celem projektu była analiza wieku i kondycji drzewostanów na Pustyni Błędowskiej. Skonstruowane przez młodych naukowców z Bielska-Białej urządzenie może być wykorzystywane także do monitorowania pożarów dużych połaci lasów lub – po drobnych modyfikacjach – do poszukiwania wody (w przyszłości może także na innych planetach). Zespół będzie reprezentował Polskę w europejskim finale CanSat 2021/2022, który odbędzie się w dniach 20-25 czerwca w Bolonii we Włoszech.

Gościem specjalnym spotkania był Krzysztof Fijak, dyrektor działu badawczo-rozwojowego w firmie SatRevolution, która specjalizuje się w budowie małych, lekkich nanosatelitów. Zaprezentował licznie zgromadzonej młodzieży z bielskich liceów oraz techników możliwości i zalety zarządzania własnym rozwojem oraz karierą zawodową.

W spotkaniu wzięli udział, oprócz Władz Rektorskich naszej uczelni, wiceprezydent Piotr Kucia, władze dziekańskie WBMiI, a także dyrektorzy szkół średnich Bielska-Białej.

Skip to content